Jak dbać o szambo

Sprawdzaj i często pompuj szambo


Przeciętny domowy system septyczny powinien być sprawdzany co najmniej raz na trzy lata przez specjalistę z serwisu septycznego. Przydomowe szamba są zwykle pompowane co trzy do pięciu lat. Alternatywne systemy z elektrycznymi wyłącznikami pływakowymi, pompami lub elementami mechanicznymi należy sprawdzać częściej, zazwyczaj raz w roku. Umowa serwisowa jest ważna, ponieważ alternatywne systemy mają zmechanizowane części.

Na częstotliwość pompowania septycznego wpływają cztery główne czynniki:

 • Wielkość gospodarstwa domowego
 • Całkowite wytworzone ścieki
 • Objętość ciał stałych w ściekach
 • Rozmiar szamba
 • Nadchodzi dostawca usług? Oto, co musisz wiedzieć.
 • Kiedy zadzwonisz do dostawcy usług septycznych, sprawdzi on, czy nie ma wycieków, oraz zbada warstwy piany i szlamu w szambie.

Prowadź rejestry konserwacji dotyczące prac wykonywanych na Twoim systemie septycznym.

Szambo zawiera wylot w kształcie litery T, który zapobiega wydostawaniu się szlamu i piany ze zbiornika i przedostawaniu się do obszaru drenażu. Jeśli dno warstwy piany znajduje się w odległości sześciu cali od dna wylotu lub jeśli wierzchołek warstwy szlamu znajduje się w odległości 12 cali od wylotu, należy przepompować zbiornik.

Aby śledzić, kiedy należy wypompować zbiornik, zapisz poziomy szlamu i szumowiny znalezione przez septycznego profesjonalistę.

Dostawca usług powinien odnotować zakończone naprawy i stan zbiornika w raporcie serwisowym systemu. Jeśli zalecane są inne naprawy, należy wkrótce zatrudnić osobę zajmującą się naprawą.

National Onsite Wastewater Recycling Association (NOWRA) posiada lokalizator septyczny, który ułatwia znalezienie specjalistów serwisowych w Twojej okolicy.

Efektywne wykorzystanie wody
Średnie zużycie wody w pomieszczeniach w typowym domu jednorodzinnym wynosi prawie 70 galonów na osobę dziennie. Tylko jedna nieszczelna lub bieżąca toaleta może zmarnować nawet 200 galonów wody dziennie.

Cała woda, którą gospodarstwo domowe spływa rurami, trafia do szamba. Im więcej wody oszczędza gospodarstwo domowe, tym mniej wody dostaje się do szamba. Efektywne wykorzystanie wody usprawnia pracę szamba i zmniejsza ryzyko awarii.

Program WaterSense firmy EPA oferuje wiele prostych sposobów oszczędzania wody i oszczędnych produktów.

Toalety o wysokiej wydajności.
Korzystanie z toalety stanowi 25 do 30 procent zużycia wody w gospodarstwie domowym. Wiele starszych domów ma toalety ze zbiornikami o pojemności od 3,5 do 5 galonów, podczas gdy nowsze toalety o wysokiej wydajności zużywają 1,6 galona wody lub mniej na spłukiwanie. Wymiana istniejących toalet na modele o wysokiej wydajności to prosty sposób na zmniejszenie ilości wody z gospodarstw domowych dostającej się do szamba.

Perlatory do kranów i wysokowydajne głowice prysznicowe.
Perlatory kranowe, wysokowydajne głowice prysznicowe i ograniczniki przepływu prysznicowego pomagają zmniejszyć zużycie wody i objętość wody wpływającej do szamba.

Pralki.
Pranie małych partii prania w cyklu dużego wsadu w pralce powoduje marnowanie wody i energii. Wybierając odpowiednią wielkość załadunku, ograniczysz marnotrawstwo wody. Jeśli nie możesz wybrać rozmiaru wsadu, włóż tylko pełne wsad do prania.

Staraj się rozłożyć korzystanie z pralki na cały tydzień. Pranie całego domu w ciągu jednego dnia może wydawać się oszczędnością czasu; ale może zaszkodzić systemowi septycznemu, nie pozostawić szamba wystarczająco dużo czasu na utylizację odpadów i może zalać pole odpływowe

Odzież podkładki opatrzone ENERGY STAR niezgodnego z ulotką 35 procent mniej energii i 50 procent mniej wody niż w przypadku standardowych modeli. Inne urządzenia Energy Star zapewniają znaczne oszczędności energii i wody.

Prawidłowa utylizacja odpadów
Niezależnie od tego, czy spłukasz go w toalecie, zmielisz w śmietniku, czy wylejesz do zlewu, prysznica lub wanny, wszystko, co spływa do kanalizacji, trafia do szamba. To, co spływa do kanalizacji, wpływa na to, jak dobrze działa twój system septyczny.

Toalety to nie kosze na śmieci!
Twój system septyczny nie jest koszem na śmieci. Prosta zasada: nie spłukuj niczego poza odpadami ludzkimi i papierem toaletowym. Nigdy nie spłukuj:

 • Tłuszcz lub olej do gotowania
 • Chusteczki nie spłukiwane, takie jak chusteczki dla niemowląt lub inne chusteczki nawilżane
 • Rozwiązania fotograficzne
 • Produkty do higieny kobiecej
 • Prezerwatywy
 • Nić dentystyczna
 • Pieluchy
 • Niedopałki papierosów
 • Ziarna kawy
 • Żwirek
 • Papierowe ręczniki
 • Farmaceutyki
 • Chemia gospodarcza, taka jak benzyna, olej, pestycydy, płyn przeciw zamarzaniu oraz farby lub rozcieńczalniki
 • Papier toaletowy do spłukiwaniaWYJŚCIEWYJDŹ ZE STRONY INTERNETOWEJ EPA!
 • Obejrzyj ten film pokazujący, dlaczego jedyną rzeczą, którą należy spłukiwać w toalecie, jest papier toaletowy.

Pomyśl o zlewie!
Twój system gnilny zawiera zbiór żywych organizmów, które trawią i przetwarzają odpady domowe. Wlewanie toksyn do kanalizacji może zabić te organizmy i zaszkodzić systemowi septycznemu. Niezależnie od tego, czy jesteś przy zlewie kuchennym, wannie czy zlewie kuchennym:

Unikaj chemicznych otwieraczy do odpływów, ponieważ odpływ jest zatkany. Zamiast tego użyj wrzącej wody lub węża spustowego.
Nigdy nie wlewaj oleju ani smaru do odpływu.
Nigdy nie wylewaj do kanalizacji farb olejnych, rozpuszczalników ani dużych ilości toksycznych środków czyszczących. Nawet straty farby lateksowej powinny być zminimalizowane.
Wyeliminuj lub ogranicz korzystanie z utylizacji śmieci. To znacznie zmniejszy ilość tłuszczów, smarów i ciał stałych, które dostaną się do szamba i ostatecznie zatkają jego odpływ.
Jesteś właścicielem pojazdu rekreacyjnego (RV), łodzi lub przyczepy stacjonarnej?
Jeśli spędzasz czas w kamperze lub łodzi, prawdopodobnie wiesz o problemie zapachów ze zbiorników na ścieki.

Zestawienie informacji na temat bezpiecznego usuwania ścieków dla właścicieli i operatorów samochodów kempingowych, łodzi i przyczep kempingowych
Infolinia National Small Flows Clearinghouse’s Septic System Care pod bezpłatnym numerem 800-624-8301
Utrzymuj swoje pole drenażowe
Pole ściekowe — element systemu septycznego, który usuwa zanieczyszczenia z cieczy wypływającej z szamba — jest ważną częścią systemu septycznego. Oto kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, aby go utrzymać:

Parkowanie: Nigdy nie parkuj ani nie jeździj po polu odpływowym.
Sadzenie: Sadź drzewa w odpowiedniej odległości od pola drenażowego, aby zapobiec wrastaniu korzeni do systemu septycznego. Specjalista ds. usług septycznych może doradzić odpowiednią odległość, w zależności od szamba i terenu.
Umiejscowienie: Trzymaj odpływy dachowe, pompy ściekowe i inne systemy odprowadzania wody deszczowej z dala od obszaru pola odwadniającego. Nadmiar wody spowalnia lub zatrzymuje proces oczyszczania ścieków.